Kedilerde Mama Seçimi Nasıl Olmalıdır?

KEDİLERDE MAMA SEÇİMİ NASIL OLMALIDIR?

Hepimizin bildiği üzere yüzlerce kedi maması var ve bu mamalarda kendi içerisinde çeşitli kategorilere ayrılmaktadır. Bu kedinin yaşına göre değişkenlik gösterebildiği gibi türlere özgü mama türleri de vardır. Bu kadar değişkenliğin elbette bir sebebi var. Peki biz kedimize mama seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz esas dikkat etmemiz gereken husus bu, zira amacımız onu en sağlıklı şekilde tutmaktır.  

Burada bunları anlatırken özellikle bir kedi maması belirtip reklam amaçlı bir yazmak istemiyorum. Sadece bu konularda mamamızın içerisinde neyin olup olmaması gerektiği; hangi kriterlere göre seçim yapmamız gerektiği konusunda bir yazı yazacağım.

The Association of American Feed Control Officials (AAFCO) yani bir nevi bu işin standartlarını Amerika’da belirleyen bir kuruluş bununla ilgili bir guideline yani bir rehber kitap yayınlamış. Burada da kediler için hangi şartlarda hangi içerikli mamaların verilmesi gerektiğini, içerik oranlarının nasıl olması gerektiği, bunun dışında kediler için olmazsa olmaz olan gıdaların standartlarını belirlemiş. Ben bunu referans alacağım.

Adamlar diyor ki bir mama firması bir mamanın içerisinde mesela diyelim ki kuzu etli diye reklam yapıyorsa bu en azından %95 oranında kuzu eti içermelidir diyor. Keza hindi ve sığır eti karışımı içeriyorsa da bu içerik gene %95 olmalıdır diyor.

Bu konserve olan öğünlük mamalarda ise içerisinde olduğu söylenen hayvansal gıdanın en az %25 oranında bulunması gerektiğini ve aroma katmak amaçlı olarak kullanılan içeriğin ise %3 oranında olmasının yeterli. Örnek vermek gerekirse işte ördekli, sebzeli bir konserve mamada ördek oranın %25, sebze oranının %3 oranında olması gibi.

Kediler hepimizin bildiği üzere karnivor yani etçil hayvanlardır ve diyetlerinde taurin, araşidonik asit gibi onlar için hayati öneme sahip amino asitlere ihtiyacı vardır. Bu gıdalar ise sadece hayvansal gıdalardan elde edilir, bitkilerde bulunmamaktadır. Bu hayvansal gıdalarda sığır, kümes hayvanları, ördek, balık gibi besinlerden elde edilebilir. Tabi bu gıdaları içeren mamaları öğünlere göre mesela bir tavuk olarak verebilirsiniz, diğer öğünde de sığır eti olarak olabilir. Önüne kim her gün aynı yemek konsun ister 🙂

Şimdi bir de meşhur tahıl olayı var. Öncelikle tahıl kediler için muhteşem bir karbonhidrat kaynağıdır ve kediler bu karbonhidratı kolaylıkla sindirebilir. Bunu enerji kaynağı olarak kullanırlar. Fakat bazı kedi sahipleri tahılsız mama kullanmayı tercih etmektedir, hatta bazı kedi uzmanları konu hakkında protein ağırlıklı ve düşük karbonhidratlı bir diyet önermektedir. Lakin bu konu herkesin fikir birliğine vardığı bir konu değildir. Şunu da hatırlatmakta fayda var ki kedileri illa düşük karbonhidratla beslemek şart olmadığı gibi karbonhidrat kaynağı olarak illa tahıl içeren mama kullanmak zorunda değilsiniz. Bunun yerine patateste kediler için iyi bir karbonhidrat kaynağı olarak kullanılabilir.

Bazı kedi mamalarında karaciğer, akciğer gibi kolay sindirilebilir ve besleyici organlar bulunmaktadır. Lakin bu markanın kalitesine göre çok büyük değişkenlik göstermektedir. Bu durumda seçeceğimiz kedi mamasının markası bu konuda çok önemlidir ve güvendiğimiz markadan şaşmamak lazım en nihayetinde çocuklarımızın sağlığı söz konusu. 

Bir diğer tartışma konusu ise konserve mamaların kuru mamalara göre kedi uzmanları tarafından daha yararlı besleyici ve yararlı olduğuna inanılır ama diğer taraftan ikisinin verilmesini tavsiye eden uzmanlarda var ki ben ikinci taraftayım. Çünkü nasıl hepimiz yeterince su tüketmiyorsak her kedi de fizyolojisinin değişkenliğine göre fazla su tüketmeyebilir. Eğer kediniz fazla su tüketmeyen bir kediyse ona ağırlıklı konserve vermek daha mantıklı bir seçenektir, içeriğindeki sıvı sindirimin kolaylaşmasını sağlayacaktır. Fakat dediğim gibi ben günde bir konservenin yarısını karıştıracak şekilde bir öğün vermekteyim ki hem gerçekten tadını daha çok seviyorlar onlar için ödül niteliğinde oluyor hem de sindirim sistemini bir ölçüde rahatlatmış olduğunu düşünüyorum. Sürekli kuru mama verilen kedilerde özellikle üriner sistemde rahatsızlık görülme ihtimali göz ardı edilebilir bir faktör değildir.

Diğer dikkat edilecek husus ise burada kedinin yaşının önemi. Çoğumuzun bildiği üzere yavru kedi ve yetişkin kedilerin ihtiyaçları tamamiyle farklıdır zaten bundan dolayı bütün mama firmaları anne kedilere, yavrulara ve yetişkinlere özel mama üretmektedir. Burada sadece yavru ve yetişkin ayrımı dışında başka faktörlerde söz konusudur. Mesela kedinin cinsi, yaşı, ağırlığı kedilerin ihtiyacı olan mamanın içeriğini belirlemede rol oynayan faktörlerden biridir. Bundan dolayı kedimiz için kendimiz ideal olan mamayı bir türlü belirleyemiyorsak bu saydığım faktörlere göre veteriner hekime götürülüp konu ile ilgili tavsiye almakta fayda vardır.

Son olarak mamanın üretimi ve üretimdeki standartları sağlayıp sağlamadığını kullandığınız mama markasının sitesinden takip edebilirsiniz. Bir dönem kedinizin severek kullandığı mama içerik değişimden dolayı onda farklı etkiler yaratabilir ki bu durumla bir çok kez kedi besleyen arkadaşlar karşılaşmıştır. Kedi besleyen arkadaşlarınızdan alacağınız tavsiyelerde bu konuda size referans olabilir. Tek bilmeniz gereken nokta dünyada en iyi kedi maması olarak bilinen bir marka bile sizin kedinize dokunabilir. Bu onun kötü olduğu sonucunu değil; onun yerine o mamanın içeriğinin kediniz için uygun olmadığı kanaati göz önünde bulundurulmalıdır. Zaten bu kedi mamaları kendi aralarında kalitelerine göre premium gibi sınıflandırmalara sokulur. Bu konuda seçenekler sonsuz, önemli olan aralarından en uygununu seçmektir. Siz siz olun güvenilir ve dünyaca kabul görmüş kaliteli mamalardan vazgeçmeyin. Çünkü onlar can taşımaktadır ve onları sahiplendiysek hayatlarıyla kumar oynama gibi bir lüksümüz yoktur.

Benim tavsiyem market mamalarının kalitesinin çok düşük olduğunu düşündüğümden dolayı ki çoğu besleyen arkadaşımda bilir; onlardan uzak durmanız, hem yaşından hem kurusundan. Bununla ilgili çok ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmanız büyük olasılık. Bazen de evde kendiniz güzel mama karışımları hazırlayabilirsiniz ki bununla ilgili farklı bir yazımda kendi yaptığım karışımlardan bahsedeceğim.

Murat ÖZDEMİR

Kaynak

Leave a Reply